KRZESŁA i FOTELE OBROTOWE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

Planując zakup krzeseł obrotowych zwykle kierujemy się budżetem oraz wyglądem danego krzesła. Czasem, jeżeli są to zakupy stacjonarne, wypróbowujemy krzesło, siadając na nim w sklepie. Czy takie działania zapewnią nam produkt spełniający nasze oczekiwania? Niestety, odpowiedź brzmi - nie. Dlaczego? Na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając krzesło lub fotel do pracy przy komputerze?

Obecnie oferta krzeseł i foteli obrotowych na rynku jest tak szeroka, że nawet dysponując ograniczonym budżetem możemy zapewnić sobie produkt dostosowany do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Najlepiej oczywiście zapytać o radę doświadczonego sprzedawcę. Jeżeli dysponujemy ograniczonym czasem, można to zrobić mailowo lub telefonicznie. Mamy również opcję samodzielnego doboru krzesła. W tym przypadku najważniejsze zagadnienia, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to:

  1. Jaki czas planujemy spędzać na danym krześle/ fotelu?
  2. Jaka jest nasza sylwetka, szczególnie nasz wzrost i waga?
  3. Jaki jest oczekiwany czas eksploatacji fotela?

Czas jaki spędzamy na krześle

Mało kto zwraca na to zagadnienie uwagę, tymczasem jest ono niezmiernie istotne. Niektórzy producenci krzeseł i foteli obrotowych podają ten parametr, zwykle przy opisie mechanizmów fotela – np. „mechanizm Tilt do pracy maksymalnie 4 godz.”, lub „mechanizm synchroniczny do pracy 4-8 godz.” Większości z nas nic to nie mówi… Kto wie co to jest mechanizm tilt i jak wygląda? Na szczęście nie musimy tego wiedzieć, natomiast musimy wiedzieć jak długo będziemy siedzieć na danym fotelu.

Jeżeli kupujemy krzesło, na którym zamierzamy spędzać 1 godzinę np. odbierając e-maile, jego parametry nie są tak istotne jak w przypadku wyboru krzesła do pracy, na którym spędzimy 8 lub więcej godzin dziennie. Jednym słowem – przy zakupie krzesła na godzinę możemy swobodnie kierować się tylko ceną i designem, mamy pełną swobodę wyboru. W końcu nawet jak będzie ono niedopasowane do nas, to nie szkodzi - przez godzinę nie zdążymy się zbyt zmęczyć ani też nie zaprotestuje nasz kręgosłup.

Zupełnie inaczej jest, jeżeli planujemy spędzać na fotelu obrotowym więcej czasu. Należałoby wówczas zwrócić uwagę na jego dostosowanie do naszej sylwetki. Mechanizm fotela jest ważny, on decyduje o możliwości bujania się lub blokowania fotela w wybranej pozycji, jest natomiast mniej istotny dla użytkownika od wymiarów siedziska i oparcia. Choćby mechanizm był najbardziej zaawansowany, nie będzie nam wygodnie w fotelu, który ma za krótkie oparcie, sięgające nam do połowy pleców.

Im dłuższy czas planujemy spędzać na krześle obrotowym, tym większe znaczenie mają jego funkcje i dostosowanie do naszej budowy, wzrostu i wagi.

Dostosowanie krzesła obrotowego do budowy ciała

Optymalne w tym zakresie są fotele z dużym zakresem regulacji, od regulacji wysokości, wysuwu siedziska, do regulacji podłokietników czy zagłówka. Współcześni projektanci współpracują ze specjalistami w zakresie ergonomii i najnowsze modele krzeseł spełniają nawet najbardziej wyśrubowane wymagania. Jednak każda taka regulacja odbija się na cenie. Im więcej regulacji, tym wyższa jakość krzesła i tym wyższa cena.

Co zrobić gdy dysponujemy ograniczonym budżetem?

Najważniejsze to sprawdzić wymiary siedziska i oparcia i porównać je do wymiarów sylwetki. Krzesło z wysokością oparcia 54 cm będzie optymalne dla osoby o wzroście 160 cm, natomiast człowiekowi o wzroście 180 cm będzie sięgało do połowy łopatek. Tym samym wysoka osoba nie będzie mogła wygodnie się oprzeć. Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek, aby dokładnie podpierać plecy użytkownika.

Podobnie jest z siedziskiem i jego wymiarami, szczególnie głębokością siedziska. Optymalne siedzisko fotela biurowego powinno być na tyle głębokie, by można było podeprzeć około ¾ długości ud. Siedzisko fotela o głębokości 50 cm lub więcej sprawdzi się dla osoby o wzroście 180 cm i wyższej. Osoba o niższym wzroście albo nie będzie mogła dosięgnąć opacia, albo, opierając się, będzie czuła ucisk siedziska pod kolanami. W obu przypadkach siedzenie na takim fotelu będzie dla niej niekomfortowe i męczące.

Szerokość siedziska jest istotna dla osób o wyższej wadze. Tutaj liczy nie tylko sam wymiar siedziska, ale również odległość podłokietników od siedziska. Aby mieć pewność wygody najlepiej jest zastosować podłokietniki regulowane na szerokość czyli takie, których odległość od siedziska fotela możemy dopasować do własnych potrzeb.

Jeżeli dysponujemy nieograniczonym budżetem najlepszym wyborem będzie fotel z jak największą liczbą funkcji i regulacji. Każda z nich pozwala „spersonalizować” fotel czyli dopasować do naszej sylwetki, formy pracy czy nawet… charakteru. Inaczej ustawi sobie fotel osoba spokojna a inaczej wulkan energii ciągle zmieniający pozycję i siedzący maksymalnie dynamicznie.

Podstawowe regulacje fotela dotyczą:

- wysokości siedziska

- głębokości siedziska

- odchylenia przedniej części siedziska

- wysokości oparcia

- kąta nachylenia oparcia i siedziska

- siły odchylania oparcia

- wysokości, szerokości i kąta położenia podłokietników

- wysokości i głębokości podparcia lędźwiowego

- wysokości zagłówka

- kąta pochylenia zagłówka.

Jest tych regulacji sporo, a każda z nich poprawia komfort użytkowania fotela czy krzesła obrotowego. Więcej o regulacji podłokietników znajdziesz tutaj https://eldor-meble.pl/blog/podlokietnik-niezbedny-element-fotela-biurowego/

Jaki jest oczekiwany czas eksploatacji fotela?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie może nam ułatwić wybór fotela. Jeżeli decydujemy się na produkt na lata – znakomitej jakości, wygodny, wykonany  z najlepszych materiałów, wybierzmy produkt polskiego producenta. Produkty firmy Profim wyróżniają się na rynku wyjątkowo długą gwarancją, która wynosi 5 lat. W naszym sklepie są to fotele takie jak: VERIS, VERIS Net, XENON, RAYA, LightUp, MOTTO, FORMAT, VIOLLE.

Odpowiadając na potrzeby rynku producenci wprowadzili do oferty również fotele przeznaczone do użytkowania non-stop tzn. przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Te produkty oznaczone są zwykle skrótem 24/7 i są to zdecydowanie najbardziej wytrzymałe fotele na rynku.

Jeżeli natomiast podążamy za modą i chcemy zmieniać krzesło obrotowe np. co 2 lata, mniejsze znaczenie ma wytrzymałość i okres gwarancji, a większe design oraz kolorystyka i wzór tapicerek.

Oferta krzeseł i foteli obrotowych na rynku jest tak szeroka i zróżnicowana, że niezależnie od preferencji, gustu, budżetu itp. każdy znajdzie coś dla siebie.