PODŁOKIETNIK - NIEZBĘDNY ELEMENT FOTELA BIUROWEGO

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wiele krzeseł i foteli, różniących się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjami. Jedną z najistotniejszych funkcji zarówno w krześle obrotowym, jak i fotelu gabinetowym jest ta, jaką spełnia podłokietnik.

Po co nam podłokietnik? Co daje?

Podłokietnik pozwala na wygodne ułożenie przedramienia, tak aby zapewnić nie tylko komfort, ale również ergonomię pracy i profilaktykę zdrowotną. Podczas pracy ramiona powinny być stabilnie oparte, najlepiej pod kątem 90 stopni względem tułowia. Takie oparcie ogranicza występowanie bólów ramion oraz umożliwia swobodne krążenie krwi. Oparcie dla ramion podczas pracy ciągłej powoduje także, że użytkownik wolniej się męczy. Aby podłokietnik spełniał optymalnie swoją rolę, powinien być ustawiony na jednym poziomie z blatem biurka. Jednocześnie w taki sposób, żeby podczas pisania łokieć swobodnie na nim spoczywał.

Rodzaje podłokietników i ich zalety

Wśród prezentowanych w naszym sklepie modeli krzeseł możecie Państwo zauważyć podłokietniki stałe oraz regulowane.

Zgodnie z normami dotyczącymi mebli biurowych oraz wymogów ergonomii, prawidłowy podłokietnik powinien mieć wymiary:

  • wysokość 20-30 cm
  • szerokość minimum 4-5 cm
  • długość minimum 20 cm

Regulacja podłokietników może być góra-dół, na boki, tzw. 3D. Przyjrzyjmy się teraz jakie są zalety poszczególnych podłokietników i w jakich okolicznościach mogą być stosowane.

Podłokietnik stały

Ten rodzaj podłokietnika może mieć różne kształty, najczęściej dopasowane do designu całego fotela. Jak sama nazwa wskazuje – jest on stały, czyli nie podlega regulacji. Jego wysokość, szerokość, odległość od siedziska, nie ulegają zmianie. Ten rodzaj podłokietnika wyposażony jest w miękką nakładkę, najczęściej tapicerowaną, w kolorze i materiale tapicerki fotela. Jego funkcja polega przede wszystkim na wsparciu podczas siadania lub wstawania z fotela oraz w chwilach relaksu. Podpiera przedramię także podczas pracy, jednak nie ma możliwości dostosowania go do wzrostu i postury użytkownika, dlatego jest zalecamy do pracy ciągłej przez maksymalnie 4 godziny. Podłokietnik stały stosowany jest najczęściej w fotelach gabinetowych, spełniających funkcje reprezentacyjne. Prezes czy manager zwykle nie pracują na komputerze non stop przez kilka godzin, dlatego też funkcja podłokietnika nie jest tak istotna.

Przykładowe podłokietniki stałe i modele foteli, w których są zastosowane: Mirage, Celio, Sonata, Format, Brando, Manager.

Podłokietnik regulowany góra-dół

Coraz wyższe wymagania rynkowe sprawiają, że krzesła i fotele obrotowe wyposażane są w najnowocześniejsze udogodnienia. Dotyczy to także podłokietników, które ewoluowały od podłokietników stałych przez prostą regulacją góra-dół, aż do najpopularniejszej obecnie – regulacji w trzech, albo nawet czterech płaszczyznach (tzw. 3D lub 4D).

Podłokietniki z regulacją w płaszczyźnie góra – dół pozwalają dostosować je do wzrostu użytkownika. Osoba wyższa na ogół będzie potrzebowała wyższego podłokietnika aby ułożyć przedramię w pozycji 90 stopni, niż osoba niższego wzrostu.

Podłokietniki regulowane góra-dół zwykle mają zakres regulacji 80 mm, nieliczne natomiast 100 mm lub więcej. Zakres regulacji zawsze obejmuje wysokość 200-250 mm, wymaganą przez normy i standardy dotyczące ergonomii pracy biurowej oraz wymiarów krzeseł biurowych.

W ofercie sklepu ELDOR podłokietniki regulowane góra – dół posiadają m.in. modele : Coco, Alex, Apollo, Gem, Great, Offix, Raya, Team, Work.

Podłokietnik regulowany góra-dół i na boki

Podłokietniki te pozwalają dostosować ich wysokość do wzrostu użytkownika oraz sylwetki. Regulacja na boki polega na zmianie ich odległości od siedziska, tym samym osoby w rozmiarze XXL mogą swobodnie dostosowywać do siebie przestrzeń siedziska. Dla przykładu, w fotelu gabinetowym VERIS, standardowa szerokość siedziska wynosi 51 cm. Dzięki regulowanym podłokietnikom możemy zwiększyć szerokość o 3,5 cm z każdej strony, co daje maksymalną szerokość siedziska 58 cm.

Podłokietnik regulowany w trzech płaszczyznach - 3D

Najbardziej ergonomiczne fotele na rynku są wyposażone w podłokietniki regulowane w trzech lub nawet czterech płaszczyznach. Oprócz regulacji góra-dół oraz odległości od siedziska posiadają one obrotową nakładkę, którą można przesuwać do przodu lub do tyłu, w niektórych podłokietnikach również na boki (nakładka obrotowa). W najbardziej zaawansowanych modelach regulowany może być także kąt położenia podpórki.

Regulacja horyzontalna tj. przesuwane nakładki (przód – tył) pozwala na dopasowanie odległości podłokietników od biurka będącego wsparciem dla przedramion użytkownika podczas pracy.

Ułożenie nakładek pod kątem w kierunku siedziska wspiera pisanie na klawiaturze, naśladując naturalne ułożenie przedramion podczas pracy. Z kolei ułożenie nakładek na zewnątrz ułatwia wstawanie z fotela.

Podłokietniki regulowane w trzech lub czterech płaszczyznach możecie Państwo znaleźć w fotelach z oferty ELDOR takich jak: VERIS, VERIS Net, XENON, @-Motion, INTRATA, LightUp, MOTTO.

Warto pamiętać, że wszystkie regulacje podłokietników mają na celu zwiększenie komfortu pracy, a tym samym wydajności. Naczelną zasadą jest również profilaktyka zdrowotna, szczególnie ważna przy długotrwałej pracy siedzącej. Dobry podłokietnik ogranicza występowanie bólów ramion i odciąża mięśnie pleców podczas wielogodzinnej pracy.